Projekt Toulavý autobus je v pořadí druhým projektem pražské zoo, který získal prestižní záštitu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Má tedy právo používat prestižní značku „Partner of WAZA“ v souvislosti s těmi aktivitami, které realizuje v rámci Toulavého autobusu. Cílem projektu je organizovat vzdělávací aktivity o životě goril nížinných a tím přispět k jejich ochraně ve volné přírodě. Projekt zaujal již loni, kdy jej Zoo Praha prezentovala na výroční konferenci WAZA na Floridě. A letos se WAZA rozhodla udělit mu záštitu a utvrdit tím jeho přínos a mezinárodní prestiž.
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který se na realizaci projektu velmi významně podílí, vysvětluje jeho smysl následovně: „Projekt Toulavý autobus, který je dosavadním vyvrcholením našich ochranářských snah ve střední Africe, umožňuje školákům z pralesních oblastí absolvovat několikadenní cesty do záchranných stanic v Mefou či Limbe, kde mají možnost vidět gorily jako fascinující živé tvory a nikoli jako maso na talíři.“ Zároveň si Bobek pochvaluje, že Toulavý autobus svůj cíl plní opravdu velmi dobře: „Současně děti absolvují vzdělávací program. Po více než ročním fungování Toulavého autobusu se ukazuje, že projekt má silný dopad i na dospělé a splňuje tak své poslání lépe, než jsme si troufali očekávat.“
Vzdělávání a osvěta jsou fajn, ale je potřeba lidem nabídnout i alternativu k lovu goril
Toulavý autobus vyráží na své cesty z městečka Somalomo. Poprvé vyrazil na své cesty v lednu 2013. Pražská zoo v městečku založila tzv. ekoklub. Jeho vedoucí z řad místních obyvatel v něm pracují celoročně. Smyslem jejich práce je šíření osvěty mezi místní obyvatelstvo. Toulavý autobus sváží školáky z pralesních oblastí Kamerunu na exkurze do Limbe či do Mefou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovali vzdělávací program, jehož cílem je zejména to, že spatří gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory.
Velký důraz se klade na vzdělávání a osvětu právě mezi dětmi. Ukazuje se totiž, že zvýšení informovanosti dětí podněcuje i výraznější zájem dospělých o problematiku. Jen osvěta by ale nestačila.
Lidem v oblasti je potřeba kromě osvěty nabídnout také alternativu k lovu goril. Gorily byly doposud běžnou součástí jejich jídelníčku a bez alternativní náhrady by program nejspíše neměl velké šance na úspěch. Pražská zoo tedy nyní v rámci programu Toulavý autobus usiluje o zavedení chovu „pralesní krysy“ neboli řekomyši africké v Somalomo.
Gorily nížinné
Gorily patří mezi nejohroženější savce naší planety. Podle IUCN jsou všechny jejich poddruhy považovány za kriticky ohrožené. Mezi nejzávažnější faktory ohrožující volně žijící populace goril patří ztráta přirozeného prostředí vlivem zemědělství a těžby dřeva, hrozba infekčních onemocnění. K jejich rychlému úbytku ve volné přírodě v nemalé míře přispívá také ilegální lov pro maso a tradiční medicínu.
Pokud by se člověk nezačal zabývat ochrannou goril nížinných, došlo by pravděpodobně během několika desítek let k jejich úplnému vymizení z přírody. Gorily dělíme do 4 poddruhů. Právě gorily nížinné, které obývají tropické deštné lesy střední Afriky, jsou nejpočetnějším poddruhem goril. Podle kvalifikovaných odhadů se v přírodě nyní pohybuje cca 150 000 až 200 000 jedinců. Za posledních 20 – 25 let se jejich počet snížil zhruba o 60 %.
Gorily nížinné žijí v menších skupinkách. Ty tvoří dominantní samec a cca 3 – 4 samic s mláďaty. Většinou se pohybují ve stínu pralesa, na prosluněné mýtiny vycházejí jen občas. Jejich život se hodně podobá životu našich dávných předků.
Foto a logo: Zoo Praha – tisková zpráva, Lucie Vejmělková, Miroslav Bobek
pchj
|