Letos se budou vůbec poprvé konat v katedrále sv. Víta na Pražském hradě pašijové hry. Předvedena bude upravená verze Hořických pašijí za doprovodu hudby Jaroslava Krčka v podání souboru Chorea Bohemica. Režie pašijových her se ujal Václav Lautner, účast v pašijových hrách potvrdily tři herecké osobnosti – Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald. Pašijové hry se připravují k předvedení na Květnou neděli 13. dubna 2014 od 15:00.
Letos poprvé, ale ne naposled
Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka by rád viděl, kdyby se pašijové hry ve Svatovítské katedrále odehrávaly každoročně. Je tedy předpoklad, že letošní první předvedení pašijových her nebude v Katedrále sv. Víta posledním. „Bůh stvořil člověka jako tvořivou bytost, a tak je samozřejmé, že ho chce člověk chválit také múzickým uměním,“ uvedl pražský arcibiskup.
Pašijové hry
Pašijové hry zpracovávají tématiku utrpení a smrti Ježíše Krista. Hry s náboženskou tématikou obecně a pašijové zejména, jsou velmi starým evropským jevem. Jsou nerozlučně spojeny se životem katolické církve. Vznikly ve Španělsku a Francie a odtud se postupně šířily po Evropě. Původně se pašijové hry hrály v kostelích. Postupně ale byly do nich zapracovávány lidové prvky a pašijové hry se pomalu přesouvaly mimo chrámy.
Kořeny pašijových her u nás
Prvopočátek náboženských her na našem území je v Hořicích na Šumavě. Hrály se např. v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě. Největší rozvoj pašijových her spadá do 14. – 15. století. Jejich popularita se nejdéle udržela na venkově, kde se postupně staly tradicí. V 19. století nastal další obrovský rozmach pašijových her. V Hořicích byla postavena nová divadelní budova a hořické pašijové hry se staly takovým pojmem, že je navštěvovali i členové císařské rodiny, předních šlechtických rodů a vysocí církevní hodnostáři. Tradici přerušila 2. sv. válka a po jejím skončení nástup komunistického režimu.
Tradice pokračuje
V roce 1990 byla založena společnost pro obnovu pašijových her. Její člen Jindřich Peecka napsal nový český text. Hudbu složil skladatel Jaroslav Krček. Napsal ji „přímo na tělo“ souboru Musica Bohemica. Zkušený divadelník Antonín Bašta oslovil ochotníky z okolí Hořic a začalo se hrát na přírodní scéně v lesoparku, v těsném sousedství bývalého pašijového divadla. A letos poprvé se pašijové hry dostanou do katedrály sv. Víta.
Původ slova „pašijové“
Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění, nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají.
Foto: Wikipedie
pchj
|